Dzień Rewolucji
22 lipca, wtorek

Historyczne tło wydarzenia
22 lipca 1994 roku grupa młodych oficerów armii gambijskiej, niezadowolonych z korupcji, bezrobocia i braku reform, przeprowadziła bezkrwawy zamach stanu. Na czele puczu stanął Yahya Jammeh, który wkrótce ogłosił się głową państwa. Jego rządy trwały aż do 2017 roku i były okresem autorytarnym, choć początkowo cieszyły się poparciem części społeczeństwa.
Obchody święta
Dzień Rewolucji był przez wiele lat obchodzony z dużą pompą, zwłaszcza w czasie rządów Jammeha. W ramach uroczystości odbywały się:
- parady wojskowe i pokazy sił zbrojnych
- przemówienia prezydenta i innych przedstawicieli władz
- wydarzenia kulturalne i festyny
- transmisje telewizyjne podkreślające osiągnięcia reżimu
Po odejściu Jammeha w 2017 roku, znaczenie tego święta uległo zmianie. Nowe władze, pod przewodnictwem prezydenta Adamy Barrowa, zdystansowały się od gloryfikacji zamachu stanu i jego skutków. W niektórych latach święto nie było oficjalnie obchodzone lub miało bardziej refleksyjny charakter.
Znaczenie społeczne i polityczne
Dzień Rewolucji pozostaje kontrowersyjnym świętem w Gambii. Dla części społeczeństwa był to moment nadziei na zmianę i walkę z korupcją. Dla innych – początek długiego okresu represji, łamania praw człowieka i ograniczenia wolności obywatelskich.
Współczesne spojrzenie
Współczesna Gambia stara się rozliczyć z przeszłością. Powołano Komisję Prawdy, Pojednania i Zadośćuczynienia (TRRC), która bada nadużycia władzy z czasów rządów Jammeha. W tym kontekście Dzień Rewolucji staje się okazją do refleksji nad historią kraju i jego przyszłością.
Dzień Rewolucji w Gambii to święto o złożonym znaczeniu. Choć pierwotnie miał być symbolem nowego początku, z czasem stał się przypomnieniem o potrzebie demokracji, praworządności i odpowiedzialności władzy.